Soru – Cevap

1385660586_question-balloon_basic_blue

Sizler de soru sormak isterseniz info@insangucuakademi.com adresine e-mail atabilir, cevaplarını ana sayfadan takip edebilirsiniz.

 

Soru: Hayırlı günler işçi raporunu hafta içi çarşamba aldı veya izni bu izin veya rapor hafta sonuda  devam ediyorsa hafta sonu rapor veya izinden sayılır mı yoksa hafta sonunu görmezden mi geleceğiz. Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap: Merhaba, Böyle bir durumda işçinin rapor süresine isabet eden hafta sonunu da rapor günlerine dahil etmeniz gerekir. Başka bir deyişle hafta tatili rapor süresine eklenmez. İyi günler

 

Soru: Kıdem Tazminatı

Merhabalar, halen çalışmakta olduğum işyerimde işverenle karşılıklı olarak 2007 senesinde ilk olarak 3 seneliğine ve daha sonra 2010 tarihinde 2. kere belli şartlara bağlı 4 yıllık sözleşme imzaladık. Sözleşmenin bitmesine yaklaşık 4 ay var. 2 sözleşme süresince yıllık izin kullanmadım. Kullanmadığım yıllık izinlerin toplamı 4 ayı geçiyor. Buna istinaden 4 ayı beklemeden işi bırakırsam kıdem tazminatı alabilir miyim yanıtınız için teşekkürler.

Cevap: Süresi belirli iş sözleşmelerinin bir biri peşi sıra yapılması belirli koşullarda bu sözleşmeleri süresiz hale dönüştürür. Ancak sizin çalışmakta olduğunuz işin niteliğini bilemediğimiz için sözleşmenizin süresize dönüşüp dönüşmediği konusunda bir yorumda bulunamıyoruz. Bu durumda sözleşmenin belirli süreli olduğu varsayımından hareketle sorunuza yanıt verecek olursak; Belirli süreli sözleşme nedensiz olarak süresinden önce sona erdirilirse sözleşmeyi nedensiz olarak sona erdiren taraf geride kalan sürenin ücretini karşı tarafa ödemek zorunda kalır. Siz sözleşmeyi sona erdirme gerekçesi olarak yıllık ücretli izin haklarınızın kullandırılmadığını ileri sürüyorsunuz. Bu işveren davranışı işçiye haklı fesih sebebi doğurabilir. Ancak sizin yaklaşık 7 yıldır çalıştığınız bu işyerinde bu durumu kabullenip sözleşmenin bitimine 4 ay kala böyle bir nedenle sözleşmeyi sona erdirmeniz konu yargıya intikal ettiğinde manidar bulunabilir. Ayrıca siz 4 ay daha bekleyip sözleşme sona erdiğinde kullanmadığınız tüm izin haklarınızı zaten işverenden nakden talep etme hakkına sahipsiniz. Bu nedenle önerimiz sözleşme bitimini beklemenizdir.
İyi günler

Soru: Süt İzni ve Emziren annelerin günlük Çalışma Süresi

Çalıştığım işyeri günde 10,5 saat çalışma yaptırıyor. İdari kadro olduğumuz için yemek arası falan da yok. Süt izni 1,5 saat olarak veriyor o zaman günde 9 saat çalışma yapmış oluyorum. Artı cumartesi de yarım gün. Yani süt izni kullanıyorum sözde ama haftada 49 saat çalışmış oluyorum. Ancak bildiğim kadarıyla iş kanununa göre emziren anneler günlük 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz. Üstelik te süt iznimi kullanıyorum diye tavır yapıyorlar, işe döndükten sonra işimi tam olarak iade etmediler. Bu durumda iş sözleşmemi haklı ya da geçerli nedenle feshedebilir miyim? Kıdem tazminatımı alabilir miyim? Ne yapmam gerekir?

Cevap: İş Kanunumuza göre haftalık iş süresi 45 saat olarak düzenlenmiştir. Bu 45 saatlik iş süresi haftanın 5 günü çalışılan işyerlerinde günde 9 saat, haftanın 6 günü çalışılan işyerlerinde ise günde 7,5 saat olarak uygulanmaktadır. Bu sürenin üzerindeki çalışmalar fazla çalışma olarak değerlendirilir. Sizin işyerinizde haftalık yasal iş süresinin üzerinde çalışıldığı anlaşılıyor. Sizin de belirttiğiniz gibi GEBE VEYA EMZİREN KADINLARIN ÇALIŞTIRILMA ŞARTLARIYLA EMZİRME ODALARI VE ÇOCUK BAKIM YURTLARINA DAİR YÖNETMELİK’ in 9. Maddesine göre emziren kadın işçi günde 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz. Sorularınıza dönecek olursak;
İş sözleşmesinin işçi bakımından geçerli nedenle feshi söz konusu değildir. Geçerli nedenle fesih işveren bakımından söz konusudur. İşçi sadece İş Kanunu 24. Madde çerçevesinde haklı nedenlerle iş sözleşmesini sona erdirebilir. Sizin doğum izni sonrası esas işinize döndürülmemeniz, emziren bir çalışan olduğunuz halde 7,5 saatten fazla çalıştırılmanız ve yasal emzirme izninizden dolayı olumsuz davranışlara maruz kalmanız gibi sebepler hep haklı nedenle fesih hakkı oluşturur. Ancak bunları gereğinde kanıtlamak da size düşmektedir. Önerimiz hukuksal destek alarak sağlıklı adımlar atmak suretiyle iş sözleşmenizi haklı nedenle sona erdirmeniz olabilir. Bunun içinde bir avukatla görüşmelisiniz.
İyi günler

 Soru: Evlilik Tazminatı

Merhabalar, ben özel bir okulda öğretmen olarak çalışmaktayım. Yaz donemi ağustos sonu gibi devlete atama bekliyorum. Bu sure içinde nikah kıymayı düşünüyorum. Ancak evlilik tazminatını almak için istifa sonrası hemen devlette çalışacak olmam tazminat alma hakkimi yok eder mi? Bazı kimseler istifa ettikten sonra bir sure çalışmama şartı arandığını soyluyor tazminat almak için. Bu konuda beni acil aydınlatırsanız çok mutlu olurum. Bir de nikahtan en az kaç gün sonra istifa dilekçemi işverene vermem gerekir?

Cevap: İşyerinizden evlilik sebebi ile ayrıldığınız takdirde kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Daha sonra çalışacak olmanız bu konuda bir engel teşkil etmemektedir. Evlilik akdi (nikah) gerçekleştikten sonra hemen dilekçenizi verebilirsiniz.
iyi günler

Soru: Askerlik sebebiyle işten ayrılma

Ben Şubat 2014 te askere gideceğim sülüs 24 Ocakta gelecekmiş. Peki, ben çalıştığım yere 31 Ocak 2014 tarihinde ayrılacağımı söyleyip o gün işten çıksam bana herhangi bir cezai işlem uygulayabilir mi? İhbar tazminatı kesebilir mi? Teşekkürler

Cevap: Askerlik sebebiyle işten ayrılan bir çalışanın işyerine ihbar (bildirim) önelinde bulunma zorunluluğu yoktur. Bu nedenle siz askere sevk belgenizi işverene ibraz etmek suretiyle işten hemen ayrılabilirsiniz. İşverence size herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Şimdiden hayırlı teskereler dileriz.
İyi günler

Soru: İş akdimi fesh etmek istiyorum.

15.03.2010 -30.11.2013 bu tarihe kadar aynı iş yerinde çalışmaktayım.
1- Evli ve bir çocuk sahibiyim eşim çalışmamakta buna karşı asgari geçim indirimimi alamıyorum. Maaşın içinde denerek ötelendi durdu
2- Pazartesi-Cuma 09:00 – 18:30 ( yemek hakkı ile )
Cumartesi 09:00 – 15:30 ( yemek hakkı olmadan ) çalışmaktayım ve olması gereken haftalık 3 saat mesaim ödenmiyor
3- Maaşımın 850 TL si bankaya yatmakta kalan kısmı (550 TL) elden ödenerek kayba ve uğramaktayım
4- günlük (Cumartesi hariç) 7 TL yemek parası alarak beslenmekte zorlanmaktayım
5- Her hangi bir yol ikramiye vb bir ödenek almamaktayım
bu şartlar altında iş akdimi haklarımı alarak fesh edebilir miyim ve bu durumlar göz önüne alındığında almam gereken net tazminat kıdem haklarım tutarı ne olur?

Cevap: Merhaba, İşçiye asgari geçim indiriminin ödenmemesi gerek iş kanunu gerekse mali mevzuat açısından cezai yaptırıma bağlıdır. Şu anda evli eşi çalışmayan 1 çocuklu çalışana aylık olarak 99.08 TL AGİ her ay ücretine eklenerek ödenmelidir.
Diğer taraftan haftalık iş süresi 45 saattir bu sürenin üzerindeki çalışmalar fazla mesai olarak saat başına %50 zamlı olarak ödenmelidir. Ara dinlenmeleri (çay paydosu, yemek arası) çalışma süresinden sayılmaz.
Ücretinizin belirli bir kısmının açıktan (kayıt dışı) ödenmesi yasal değildir. Bu konuda SGK ve Mali mevzuat açısından işverene cezai yaptırımlar söz konusudur.
Yemek parasının yetersiz oluşu, yol ücretinin ve ikramiyenin olmayışı, sözleşmeye bağlı şartlardır. Yani bunlar yasadan kaynaklanan ödemeler değil. Bu nedenle fesih için bunlar gerekçe olamaz. Ancak yukarıda sayılan nedenler (AGİ’nin ödenmemesi, fazla mesainin ödenmemesi, ücretin eksik gösterilmesi) haklı fesih nedenidir. Bu nedenle iş sözleşmesini sona erdiren işçi kıdem tazminatına hak kazanır.
İyi günler